• Ersin Düzen’in TRT’den ne maaş aldığı herkesin derdi oldu, kimse doğruyu söylemedi
  23 Eylül 2020

  Yıllardır TRT Spor’da Stadyum Programını hazırlayan ve yöneticiliğini yapan Ersin Düzen’in maaşı üç gündür Türkiye’nin ana gündem maddelerinden biri oldu.

  Bunun sebebi, NTV Spor yorumcusu Rıdvan Dilmen’in bazı gazetecileri “FETÖ’cü” olmakla suçladığı programa destek veren gazeteci Fatih Altaylı’nın TV’de söyledikleriydi.

  Altaylı, Bloomberg TV’deki bir programda TRT Spor sunucusu Ersin Düzen’in TRT’den ayda 400 bin lira, Futbol Federasyonu’ndan ise 100 bin lira, yani toplamda 500 bin lira maaş aldığını öne sürdü.

  Aynı gece TRT’deki programında Ersin Düzen, Fatih Altaylı’ya cevap verdi ve ayda 500 bin liranın onda birini bile almadığını söyledi, “İspat etsin bir daha ekranda yüzümü görmeyecek” dedi.

  Altaylı’nın bu iddiasının dayanağı, CHP milletvekili Atila Sertel’in bundan 3 yıl önce, 2017 yılında TRT ile ilgili verdiği bir soru önergesine aldığı yanıtta yazılı rakamlardı. Bu belgeye göre Ersin Düzen’in Stadyum programı için TRT bölüm başına 34 bin 730 lira ödeme yapıyordu.

  Eski tartışmanın yeniden güncel hale gelmesi üzerine CHP milletvekili Atila Sertel Twitter üzerinden bazı açıklamalarda bulundu. Sertel’in Twitter’da yazdığına göre önceleri haftada iki sefer olan Stadyum programı daha sonra üçe çıktı ve böylece Düzen, TRT’ye haftada 103 bin 100 lira fatura keser hale geldi. Atila Sertel bunu 4’le çarpıyor ve aylık 412 bin 440 liralık toplam ödeme buluyordu. Sertel şunu da yazdı:

  “Ersin Düzen, bu paranın elbette hepsine el koymuyor. Yanındaki üç eski futbolcu, yeni yorumculara da dağıtıyor. Kimi duyuma göre, onlara ayda ortalama 30’şar bin, kimine göre 15’er bin lira verdiği söyleniyor. Bu rakamın onlar için çok az olduğu bir gerçek.”

  Atila Sertel’in bu açıklamasının ardından bugün de Fatih Altaylı bir yazı yazdı ve “Dönemin TRT üst yönetiminden adının açıklanmasını istemeyen biri aradı ve bilgi verdi” deyip şöyle devam etti:

  “Fatih Bey, Ersin Düzen’in TFF’den kaç lira maaş aldığını bilemem ama TRT’de yapmakta olduğu program için 2017 yılında ayda 400 bin TL+KDV aldığı doğru bir bilgidir.

  Kendisi ile yapılan anlaşma böyleydi.

  Ancak bu Düzen’in maaşı değil program için bir ayda ödediğimiz para idi. Buna diğer katılımcıların aldığı telifler ve programın hazırlanmasında yapılan harcamalar dahildir. Ersin Düzen fatura karşılığı bu parayı bizden alırdı. Teknik altyapıyı yani kamera, varsa montaj falan gibi işler TRT imkanları ile biz sağlardık.”

  Bunun üzerine sordum.

  “Peki katılımcılara ve teknik ekibe ne verirdi”

  Aldığım yanıt şu oldu:

  “Biz onları bilemeyiz. Bizim anlaşmamız aylıktı. Ayda bazen 4 bazen 5 program olurdu. Kaç program olursa olsun biz 400 bin TL artı KDV sabit ücret vereceğimiz hususunda anlaşmıştık zaten. Program başı 100 bin TL’yi program arkadaşlarına nasıl bölüştürürdü bilmeyiz. Ancak konu TBMM’de gündeme gelince kendisinden TRT yönetimi olarak detay döküm istemiştik. Galiba şahsına aldığı para aylık 140 bin TL idi. Ancak açık söyleyeyim bu bizi ilgilendiren bir şey değildi. Biz program için ayda 400 bin TL artı KDV ödüyorduk. Tüm bu bilgiler TRT muhasebe kayıtlarında zaten mevcuttur.”

  Bu yazıdan da anlaşılıyor, gerçi Fatih Altaylı açık açık söylemiyor ama konuşulan rakam Ersin Düzen’in aylık kazancı değil; şirketinin cirosu.

  Peki Ersin Düzen kaç para kazanıyor? Bu soruya bir resmi yanıt dün TRT Spor’dan geldi. Kanaldan yapılan açıklamada, Düzen’e ayda 27 bin 500 lira net “hizmet bedeli” ödendiği söyleniyordu.

  TRT açıklamasında şöyle deniyordu:

  “Haftada 4 gün taze içerikle yayınlanan ve Türkiye’nin en çok izlenen spor programı olan ‘Stadyum’un 10 yıldır moderatörlüğünün yanı sıra özel röportajlar ve maç anlatımları da yapan Ersin Düzen’e yeni yayın döneminde yapılan yüzde 10 artışla aylık 27 bin 500 TL hizmet bedeli ödenmektedir. Ersin Düzen’e, belirtilen bu ücretin dışında başka bir ödeme yapılmamaktadır. Kurumumuz, kamu kaynaklarını etkin ve verimli kullanma konusunda büyük bir sorumlulukla hareket etmektedir. İddia edilen rakamlar akıl ve mantık dışıdır. Haksız ve yanlış bilgilerden hareketle ortaya atılan iddialar tüm TRT çalışanlarını derinden üzmektedir.”

  Yalnız, nasıl Fatih Altaylı’nın “TRT’den ayda 400 bin lira alıyor” iddiası gerçeği yansıtmaktan uzakta, galiba TRT’nin açıklaması da gerçeğe çok yakın değil.

  Her ayı ortalama 4 hafta kabul etsek, Ersin Düzen ayda 16 kez program yapıyor demektir. Aylık toplam 27 bin 500 lira, net gelir olsa bile, 16’ya bölündüğünde program başına 1718 lira düşer ki, Ersin Düzen aynı programı TRT’de değil YouTube’da yapsa bile daha fazla para kazanır. O yüzden TRT’nin açıklaması da pek inandırıcı değil.

  Peki bizi ilgilendirir mi Ersin Düzen’in aylık maaşı? Çok astronomik rakamlar olmadıkça hayır, ilgilendirmez. Sonuçta kamu yayıncısı da olsa TRT piyasadaki onlarca kanalla rekabet halinde. Kaliteli yayıncılık için piyasa şartlarında ödeme yapmazsa kaliteli yayıncılık da yapamaz.

  Ha bu arada Ersin Düzen’in bir de Futbol Federasyonu’ndan ayda 100 bin lira danışmanlık ücreti aldığı iddiası vardı. Fatih Altaylı kendisi bile bu iddianın peşine düşmedi; bunun doğru mu yalan mı olduğunu hiç anlayamadık.

  ÇOK OKUNANLAR