• ABD elçisi: Borç ödenmezse Türkiye’ye ilaç satışı durur
  24 Eylül 2020

  ABD Türkiye Büyükelçisi David Satterfield, ABD’li ilaç şirketlerinin borçlarının ödenmemesi durumunda Türkiye’ye ilaç satmayı durdurabileceğini açıkladı.

  İlaç şirketleri ile Sağlık Bakanlığı arasında uzun üredir borç meselesinin sorun olduğu, sorunun çözümü için de sık sık görüşmeler yapıldığı kulis haberleri olarak yazılıyordu. Ancak kimse sorunun krize dönüştüğünü açığa vurmamıştı. Büyükelçi Satterfield  Türkiye-ABD İş Konseyi  ile ABD Ticaret Odası tarafından düzenlenen 38’inci Amerikan-Türk Konferansı’nda yaptığı konuşmada konuya girdi.

  Bir yılda borç 10’a katlanmış

  Büyükelçi, Türkiye’deki devlet hastanelerinin yabancı ilaç şirketlerine borcunun bir yıl içinde 230 milyon dolardan 2,3 milyar dolara çıktığı bilgisini verdi. Reuters’in haberine göre Satterfield, şirketlerin böyle devam etmek istemeyebileceğini, bunun da Türkiye’nin çıkarına olmayacağı uyarısında bulundu.

  Erdoğan ve Albayrak söz vermiş

  Geçen yıl ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross’un Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’la görüşmesinde bu sorunun çözüleceğine dair söz verildiğini aktaran Satterfield, ancak bugün Türkiye’nin ilaç şirketlerini bazı alacaklarından vazgeçmeye ikna etmeye çalıştığını söyledi. Bir yıl sonra ABD’li şirketlerden borç indirimi talep edildiğini söyleyen Satterfield, borçların ödenmemesinin ya da ödemelerin eksik yapılmasının sonuçları olacağını dile getirdi.

  Satterfield şunları söyledi: “Şirketler Türkiye piyasasından ayrılmayı ya da Türkiye riskini azaltmayı değerlendirecek. Bu da Türkiye’nin çıkarlarına hizmet eden bir istikamet değil. Bu konunun derhal ele alınması gerekiyor” ifadesini kullandı.

  ÇOK OKUNANLAR