• S-400 yetmez Huawei de istemeyiz: Pompeo yeni bir askeri sorun telaffuz etti
  24 Eylül 2020

  Rus S-400 füzesi satın alınması nedeniyle Türkiye’ye F-35 savaş uçağı göndermeyen ABD, Türkiye ile askeri ortaklığı ile ilgili  yeni bir teknolojik sorun ortaya attı: Huawei.

  ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Türkiye’nin Huawei ve diğer Çin teknoloji şirketleriyle daha fazla iş yapmasının ABD’nin, Türkiye ile askeri işbirliğin için yeni bir sorunu olarak değerlendirdi.

  Pompeo sıkıntılarını Washington Examiner dergisine anlattı. 

  Derginin “Pompeo Türkiye’ye Huawei’nin ABD’nin askeri varlığını tehdit ettiği konusunda uyardı”  başlığıyla sunulan söyleşide Pompeo Türkiye’de ciddi miktarda veri tuttuklarını, bu verilerin  Çin Komünist Partisi’nin eline geçmemesi için her zamankinden daha dikkatli olma gereksinimleri olduğu anlattı.

  Pompeo “Ağlarımızın (network) güvenliğinden emin olmalıyız. Bunlar bizim savunma ağımız, güvenli ağımız” ifadesini kullanıyor.  Türkkiye için “İşleri daha da zorlaştırıyorlar” ifadesini kullanan Pompeo “Türkiye ya da başka bir ülkede Çin’in faaliyetlerinin artmasından etkilenecek olan yalnız askeri ve güvenlik ağlarımız değil. Aynı zamanda Amerikan verilerinin korunduğundan da emin olmalıyız” diyor.

  Pompeo’nun sözleri, ABD Kongresi Dış ilişkiler Komitesi üyesi senatör Ron Johnson’ın İncirlik’!teki ABD askeri varlığının tehdit altında olduğunu söylemesinden sonra geldi.

  ABD bir süredir Avrupalı müttefiklerini Çin teknolojileri, özellikle de Huawei konusunda uyarıyordu.

   

   

   

   

  ÇOK OKUNANLAR