• Masada olmadı, sahada çözececeğiz mesajı
  29 Eylül 2020

  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Azerbaycan-Ermenistan çatışmasının tek çözümünün Ermenistan’ın işgal ettiği topraklardan çekilmesi olduğunu belirterek “Bu meseleyi kökünden çözmek istiyoruz” dedi.

  Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Azerbaycan’ın Karabağ’daki harekatıyla ilgili “30 yıldır çözülmemiş, şimdi Azerbaycan çözmek için kendi göbeğini kendisi kesiyor” demesine benzer bir açıklama da Çavuşoğlu’ndan geldi.

  Çavuşoğlu, AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş ile Azerbaycan’ın Ankara Büyükelçisi Hazar İbrahim’i ziyaret etti. Ziyaret sonrası bir açıklama yapan Çavuşoğlu “Ermenistan’ın saldırganlığını konuştuk, nasıl çözülmesi gerektiği konusunda düşüncelerimizi paylaştık. Tek bir çözüm var, Ermenistan işgal ettiği topraklardan çekilecek. Azerbaycan’ın toprak bütünlüğü konusunda BM kararları ortada. Tüm bunlara rağmen bugüne kadar Minsk Grubu üçlüsü ve genel olarak AGİT somut bir adım atmadı. Artık bu sorunun somut olarak çözülmesini istiyoruz. Bu sorunun barışçıl yollarla çözümü için çok çaba sarf ettik” dedi.

  AGİT başta olmak üzere tüm dünyanın Karabağ sorununda Azerbaycan ve Ermenistan’ı bir tutmasını eleştiren Çavuşoğlu, egemenlik konusunda benzer durumda olan Gürcistan ve Ukrayna’nın hep beraber desteklenmesinin Azerbaycan söz konusu olunca gerçekleşmemesinden yakındı.

  Çavuşoğlu şunları söyledi: “Biz Türk halkı olarak kardeş Azerbaycan’ın her zaman yanındayız. Artık bu meseleyi kökünden çözmek istiyoruz. Çözelim ki Kafkasya’ya barış ve istikrar gelsin. Türk diplomasisi olarak da dünyanın her yerinde kardeş Azerbaycan’ın yanında olmaya devam edeceğiz. Özellikle Azerbaycan’ın büyükelçiliğinin olmadığı yerde temsilciliklerimiz Azerbaycan için çalışacak.”

  Karabağ’da çatışma kızışırken ithal askerler tartışılıyor

  ÇOK OKUNANLAR