Apple 113 milyon dolar daha ödeyecek
19 Kasım 2020

Apple, 2017 yılında iPhone’lara yolladığı yeni işletim sistemi güncelemesinde eski model telefonları yavaşlattığı için bir ceza daha aldı. Amerikan hükümeti tarafından şirket aleyhine başlatılan soruşturmada Apple, 113 milyon dolar ödemeyi kabul etti.

Apple’ın eski iPhone modellerini yavaşlattığının ortaya çıkması ve bu durumun şirket tarafından kabul edilmesinden sonra çok sayıda maddi ceza ödendi. Bunlardan birincisinde şirket kendisine karşı tüketicilerce açılan bir davada 500 milyon dolar ödemeyi kabul etmişti. Daha sonra Fransa’da yerel otoriteler Apple’a 27 milyon dolar ceza kesmişti. Son olarak şirket iPhone 7 ve iPhone 7Plus kullanıcılarına yavaşlamayı yaşamaları halinde 25 dolar ödemeyi kabul etmiş, bu uygulama geçen ay sona ermişti.

Apple, 2017’deki güncellemeyle eski model telefonların kendi kendine kapanmasını önlemek amacıyla bu telefonları yavaşlattığını söylüyor. Tüketiciler ise şirketin bu işi eski model kullananlara yeni modelleri almaya teşvik için yapıldığı iddiasında.

İşte bu iddiayla ilgili ABD’nin çok sayıda eyaletinde açılan davalarda Apple uzlaşma yoluna gitti ve bu sefer 113 milyon dolar ödemeyi kabul etti.