• Türkiye tiyatro tarihinden bir büyük dal koptu; AST Ihlamur Sokak’tan çıktı
  07 Aralık 2020

  Sadece Ankara değil Türkiye’nin tiyatro tarihinden önemli bir dal koptu; 58 yıllık Ankara Sanat Tiyatrosu son olarak kurulduğu günden bu yana kullandığı Ihlamur Sokak’taki meşhur salonundan da çıkmak zorunda kaldı. AST, salgın izin verirse oyunlarını bundan sonra Bilkent’te sahneleyecek.

  Sayısız önemli tiyatrocu yetiştiren, çok sayıda büyük ve önemli oyunun sahnelendiği AST’tan yapılan açıklama şöyle:

  “58 yıldır her türlü maddi zorluklara rağmen perdelerini açtığımız salonumuzu ayakta tutmak için her türlü fedakârlığı gösterdik. Bu süreçte salonumuzdan kopmamak adına yaptığımız her türlü girişimlerimiz, çalışmalarımız, görüşmelerimiz, gayretlerimiz de maalesef sonuçsuz kalmıştır. 1963 yılından beri aynı adreste perdelerini açan salonumuz, şimdi bir otel, otopark veya bir mağazanın deposu olmakla karşı karşıya kalmıştır. Son dört sezondur kapalı gişe oynadığımız Yeşim Dorman’a ait oyunun replikleri geliyor aklımıza: “Neyi götürseydik ha!” Sabahlara kadar dekor yaptığımız geceleri mi? Erkan Yücel’in, Yaman Okay’ın, Kerim Afşar’ın, Meral Niron’un oyunculuklarını mı? Timur Selçuk’un eşsiz oyun müziklerini mi? Rutkay Aziz’in sayısız oyun rejilerini mi? Uğur Mumcu’nun Sakıncalı Piyade’sini mi? Maksim Gorki’nin Ana’sını mı? Osman Şengezer’in harika dekor tasarımlarını mı? Onların kulislerde yankılanan sesini mi? Bunca yıldır tiyatroyu yaşatan seyircilerini mi? Neyi alaydık ha! “Bir valize ne sığar ki!”

  Bilkent’e taşınıyor

  “Bizler için hiç de kolay geçmeyen bu süreçte, Ankara Sanat Tiyatrosu olarak 58. yılımızda da var oluş çizgimizden hiçbir suretle ödün vermeden yolumuza devam edeceğiz. Bundan sonraki çalışmalarımızı bizlere kucak açan Bilkent Sahne’de devam ettireceğimizi bildirir, umutlu, sağlıklı, güzel günlerde tekrar birlikte olmayı dileriz.”

  Mansur Yavaş devrede iddiası

  Gazeteci Ünsal Ünlü Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ile görüştüğünü belirterek, Yavaş’ın yarından itibaren bu konuyla ilgili adım atacağını söyledi. Yavaş’ın nasıl bir adım atacağı bilinmemekle birlikte AST’ın salonundan kira anlaşmazlığı nedeniyle çıkması, belediyenin bu kirayı bir süreliğine üstlenmesiyle çözülebilir gözüküyor.

  ÇOK OKUNANLAR