• Akkuyu NGS’nin birinci güç ünitesinde kutup vinci faaliyete geçirildi.
  19 Ekim 2023

  MERSİN’de bulunan Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nde (NGS), 390 ton kaldırma kapasiteli ilk kutup vincinin faaliyete geçirildiği duyuruldu. Vincin, Akkuyu NGS’nin birinci güç ünitesinin tüm yaşam döngüsünde kullanılacağı belirtildi.

  Akkuyu Nükleer A.Ş Genel Müdür Birinci Yardımcısı ve NGS Yapı İşleri Direktörü Sergey Butckikh, kutup vincinin işletmeye alınmasıyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Nükleer reaktörün montajı için taşıma ve teknolojik işlemleri gerçekleştirmek amacıyla kullanılacak olan kutup vinci, devreye alma testlerini başarıyla tamamladı ve artık tamamen çalışmaya hazır durumda. Bu vinç, çok aşamalı nükleer reaktör montaj sürecine ve ardından fiziksel başlatma aşamalarına dahil olacak. Vinç, köprü, servis arabası, dokunmatik ekranlı kontrol kabini ve reaktör bölmesinin basınçlı alanının dışında ayrı bir odaya monte edilen özel kontrol kabinleri gibi çeşitli bileşenlerden oluşan karmaşık bir teknolojik mühendislik yapısına sahiptir. Güvenlik her zaman önceliğimizdir ve bu tür vinçlerin kullanımında sadece deneyimli ve yetenekli, özel eğitimli ve sertifikalı operatörlerin vinci kullanmasına izin verilmektedir.”

  Kutup vincinin, reaktör bölmesinin en önemli mekanizmalarından biri olarak kabul edildiği belirtiliyor. Vinç, reaktörün ikmali ve bakımı için kullanılacak olup nükleer yakıtın reaktöre yüklenmesinden sorumlu olan özel bir yeniden yükleme makinesinin çalışma alanına teslim edilmesinde ve çeşitli ekipmanların taşınmasında da görev alacaktır. Vincin hareket ettiği dairesel ray yolunun üzerinde taşıma işlemlerini herhangi bir noktada gerçekleştirme imkanı sunan mekanizması bulunmaktadır. Vincin üzerinde bulunan mekanizma ise 41,5 metre uzunluğundaki köprü boyunca hareket edebilmektedir.

  İşletmeye alınma sürecinde ana taşıma mekanizmasının statik testleri 487,5 tonluk simüle edilmiş yükle gerçekleştirildiği belirtilirken, vincin tüm bileşenlerinin toplam ağırlığının yaklaşık 500 ton olduğu ifade edildi.

  ÇOK OKUNANLAR