• Instagram neden ve nasıl karardı?
  03 Haziran 2020

  Bütün Amerika bir haftayı aşkın süredir, Minneapolis kentinde bir polisin George Floyd’u kelepçelerken boğarak öldürmesi sonrası başlayan protesto gösterileriyle sarsılıyor. Zaman zaman şiddet ve yağma olaylarının da yaşandığı protesto gösterileri sırasında en çok kullanılan iki slogandan biri George Floyd’un ağzından çıkan “#I Can’t Breathe” ve “#BlackLivesMatter” sosyal medyada da en çok kullanılan hashtaglerin başında geliyor.

  Amerikan müzik endüstrisinde çalışan iki kadın, Jamila Thomas ve Brianna Agyemang, salı günü kendi sosyal medya kanallarında “#TheShowMustBePaused” hashtagiyle bir kampanya başlattılar ve tamamen siyah bir görüntüyü paylaştılar.

  İki kadının bütün müzik endüstrisini protestolara katılmaya davet eden gönderisi çok kısa sürede Twitter ve özellikle Instagram üzerinden yayılmaya başladı. İlk anda bu harekete katılan, siyah görüntüyü gönderenler #BlackLivesMatter etiketini kullandı. Oysa bu etiket, Amerika’da ırkçılık karşıtı hareketin en önemli etiketiydi ve çoğu sivil toplum kuruluşu ve sosyal bilimci, gelişmeleri hep buj etiket üzerinden takip ediyordu. Ama birden bire bu etiket simsiyah bir ekran görüntüsünden başka bir şey içermeyen mesajlarla işgal edilince takip de imkansızlaştı. Hemen uyarılar ve tersine mesajlar başladı.

  Ardından o siyah görüntüler #BlackLivesMatter etiketini kullanmaktan vazgeçti ve yerine “#BlackOutTuesday” (Karanlık Salı) etiketi kullanılmaya başlandı.

  Bu sabah Türkiye’de Instagram’ını açanlar da, dünden beri Türkiyeli kullanıcılar dahil çok sayıda insanın bu kara resmi göndermeye başladığını fark etti. Evet, bizde bile Instagram karardı.

  ÇOK OKUNANLAR