• Osman Kavala 1000 gündür hapiste – İkinci el kont kredisine zam – Kılıçdaroğlu rahat seçildi
  26 Temmuz 2020

  PAZAR KEYFİ

  Türkiye otomobil yapabilir mi, yapamaz mı?

  Türkiye’nin yerli elektrikli otomobili için fabrika temeli de atıldı, ilk aracın 2022 sonunda üretim hattından çıkacağı söylendi. Hala pek çok kişi bu otomobilin yapılamayacağını, yapılsa bile yapan şirketin zarar edeceğini söylüyor. HaftalıkGazete bilim yazarı Hikmet Can Pertan tersi kanıda. “Yerli elektrikli otomobil Türkiye için büyük bir fırsat penceresi olabilir” diyor.

  Katar Prensi’nin maceralarını kaçırmayın

  HaftalıkGazete’de bu hafta bugünkü Katar Emiri’nin küçük kardeşi, Prens Halife’nin Los Angeles maceraları var. Los Angeles Times gazetesi tarafından derlenen kapsamlı araştırmada prensin ABD’de nasıl para saçtığı, üniversiteden nasıl mezun olduğu, Las Vegas’taki kumar partileri ve diğer maceraları uzun uzun anlatılıyor. Eğlenceli ve ibret verici bir okuma.

  Erdoğan, Ayasofya’dan sonra ne yapacak?

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ayasofya hamlesinin siyasi anlamı iki haftadır tartışılıyor. Caminin müze olmaktan çıkıp yeniden ibadete açılmasının ardından acaba Erdoğan’ın başka hamleleri gelecek mi? HaftalıkGazete’de Ömer Can, “Erdoğan gemileri yaktı mı” diye soruyor.

  Akdeniz’de gerginlik “bekleme”de

  Türkiye’nin Antalya’nın Kaş ilçesi yakınındaki Meis adasının Güney ve Doğusunda kalan bölgeler için “navtex” yani uyarı yayınlaması ve Oruç Reis araştırma gemisinin bu bölgede sismik araştırma yapacağını duyurmasından sonra başlayan Akdeniz’deki askeri gerginlik şimdilik “bekleme”de. Almanya Başbakanı Angela Merkel’in Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan  ve Yunanistan Başbakanı Miçotakis’le görüşmesinin ardından Oruç Reis henüz denize açılmadı. Oruç Reis’e sismik araştırmaları sırasında eşlik edecek Türk donanmasına bağlı fırkateynler de Kaş’ın Kekova körfezi bölgesinde beklemede. 

  Yunan basını ‘Ege’de teyakkuz’ haberleri veriyor

  Yunan basınında, ‘Atina silahlı kuvvetlere tam teyakkuz emri verdi’ anonsuyla izleyicilere sunulan haberde, araştırma gemisi Oruç Reis’in hala Antalya limanında olduğu, ancak çok sayıda Türk askeri gemisinin İzmir ve Aksaz deniz üslerinden ayrılarak Meis’in doğusuna doğru yola çıktığı öne sürüldü. Habere göre, “Yunan Donanması ise çoktan pozisyon almış durumda…”

  Atina ile Ayasofya atışması sürüyor 

  Ayasofya’nın tekrar camiye dönüştürülmesi Yunanistan’da protesto edilmiş, Yunan klisesi yas ilan etmiş, Atina yönetimi de tepkisel bir tavır takınmıştı. Dışişleri Sözcüsü Hami Aksoy şu açıklamayı yaptı: “Yunanistan, Ayasofya Camii’nin ibadete açılmasına tepki gösterme bahanesiyle İslam’a ve Türkiye’ye karşı düşmanlığını bir kez daha ortaya koymuştur. Yunan hükümetinin ve parlamento üyelerinin hasmane beyanatlarla halkı kışkırtmalarını ve şanlı bayrağımızın Selanik’te yakılmasına alenen izin verilmesini şiddetle kınıyoruz.” Yunanistan Dışişleri Bakanlığı da yazılı açıklamasında “21’inci yüzyılın uluslararası toplumu, bugünün Türkiye’sindeki dindar, fanatik milliyetçi anlamsız konuşmaları hayretler içinde izliyor” yanıtını verdi.

  Bağımsız basın için sokağa döküldüler

  Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de binlerce kişi bağımsız medya ve basın özgürlüğü için sokaklara döküldü. Bağımsız haber kuruluşu Index’in genel yayın yönetmeni Szabolcs Dull’un görevden alınmasının ardından 80 gazeteci istifa etmişti.

  Ermenistan-Azerbaycan gerginliği Rusya’ya sıçradı

  Ermeni unsurlarının Azerbaycan tarafına top atışlarıyla saldırmasından sonra başlayan Ermenistan-Azerbaycan gerilimi, her 2 ülke halkından çok sayıda kişinin yaşadığı Rusya’ya da sıçradı. Çıkan olaylar nedeniyle Rus polisi çok sayıda Ermeni ve Azerbaycan vatandaşını gözaltına aldı.

  Amazon, Apple, Google ve Facebook CEO’ları ifade verecek

  ABD merkezli teknoloji devleri Amazon, Apple, Google ve Facebook’un CEO’ları Jeff Bezos, Tim Cook, Sundar Pichai ve Mark Zuckerberg, Kongre’de tekelleşme konusunda rekabet alt komitesinin karşısına çıkarak ifade verecek.

  GÜNDEM

  Osman Kavala 1000 gündür hapiste

  İş insanı Osman Kavala hapisteki bininci gününü de tamamladı. Bu sebeple bir basın toplantısı yapan Osman Kavala’nın eşi Prof. Dr. Ayşe Buğra ve Kavala’nın avukatları, hapis sürecinin bir işkenceye dönüştüğünü söyledi. Prof. Buğra, “Eşimin annesi 90 yaşında ve oğlunu bir daha göremeyeceğini düşünüyor” dedi. Osman Kavala’nın hapiste tutulma gerekçeleri pek çok kişiye inandırıcı gelmiyor. Bu meseleyi anlamak için HaftalıkGazete, “10 Soruda Osman Kavala’nın hapisteki 1000 günü” adlı bir yazı derledi.

  100 yıldır dua edilen türbedeki mezar, boş çıktı

  Çorum’da vatandaşların dilek dileyip, dua ettiği yaklaşık 100 yıllık ‘Garip Dede’ türbesi, yol yapım çalışması nedeniyle kaldırıldı. Yapılan kazıda, türbedeki mezarın boş olduğu ortaya çıktı.

  Boşanan anne velayeti aldı, çocuğa soyadını veremedi

  Gaziantep’te bir anne boşandıktan sonra velayeti kendisine verilen çocuğuna dava yoluyla kendi soyadını verdi. Yargıtay ise velayeti alan annenin çocuğun yararına bir durum olmadıkça soyadını değiştiremeyeceğine hükmederek kararı bozdu. Çocuğa yeniden babanın soyadı verildi.

  Koç Holding: İstanbul Sözleşmesi korunsun

  Koç Holding, İstanbul Sözleşmesi için çağrı yaptı: “Ülkemizdeki herkesi ve tüm yetkili kurumları İstanbul Sözleşmesi’ni korumaya ve bağlı kalmaya davet ediyoruz.”

  Gölette facia

  Bursa İnegöl’de oturan Suriye uyruklu Surani ailesi, piknik yapıp eğlenmek için İznik Gölü kenarına gitti. Göle giren Mahmut Surani (36) ve çocukları Ahmet Surani (12), Muhammet Surani (12) ile yeğeni Abdullah Surani (16) kayboldu. Çevreden yetişenler Ahmet Surani ve kardeşi Muhammet Surani’yi kurtararak hastaneye kaldırdı. Mahmut ve Abdullah Surani ise kayıp.   

  SALGIN

  Koronavirüsü etkisizleştiren maske satışta

  Portekiz’de bazı akademisyen, bilim merkezleri ve şirketlerin iş birliğinde yürütülen çalışmalarda, yeni tip koronavirüsü etkisizleştirdiği öne sürülen maskenin geliştirildiği bildirildi. Su geçirmezlik ve tekrar kullanılma özellikleri olan, farklı katmanları birleştiren teknik bir kumaşla geliştirilen maskenin MO adlı Portekiz markası tarafından tüm dünyaya satılmaya başlandığı bilgisi paylaşıldı.

  Kovid-19’u tespit edebilen mini aygıt 

  ABD’deki George Washington Üniversitesi’nden bilim insanları, hastalarda Kovid-19’u ya da antikor izlerini anında tespit edilmesini sağlayan bir mini aygıt geliştirdi.

  Üç profesör ilaç buldu, hisseler yüzde 540 arttı

  İngiltere’de Southampton Üniversitesi’nden 3 profesörün kurduğu tıp firması ‘Synairgen’, koronavirüs tedavisinde geliştirdikleri ilaçla büyük bir atılım kaydetti. Klinik deneylerin başarılı olduğu açıklaması sonrası, firmanın hisse fiyatları yüzde 540 artış gösterdi.

  EKONOMİ

  İkinci el konutun kredi faizi arttı

  Kamu bankalarının ucuz konut kredisine hücum oldu ama vatandaş boş bekleyen sıfır konutları değil daha çok ikinci el konutları almayı tercih etti. Oysa hükümet o sıfır konutların satılmasını, böylece müteahhitlerin içine girdiği zorlukların biraz olsun hafiflemesini hedefliyordu. Vatandaş ikinci el konuta saldırınca bu kez kamu bankaları ikinci el konut için verdikleri kredinin hem faizini 0.74’ten 0.79’da çıkardı, hem de vadesini 180 aydan 120 aya düşürdü; üstelik geri ödemesiz dönemi de iptal etti. Bakalım şimdi el almak isteyen veya ucuz krediyi bir yatırım fırsatı olarak gören vatandaş sıfır konutlara yönelecek mi?

  Zam yapan markalar, kredi paketinden çıkarıldı

  Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank, Honda, Hyundai, Fiat, Ford, Renault ve Toyota firmalarının, araçlarındaki fiyat artışları nedeniyle kredi paketi kapsamından çıkarıldığını duyurdu.

  Kamu arazilerine imar yağdı, şimdi satışa çıkılacak

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayıyla Kemer, Didim ve Bodrum gibi turizm ilçelerinde yer alan özelleştirme kapsamındaki kamu arazilerinin imar planları otel, konut, ticaret ve cami alanı olarak düzenlendi. Aksaray’da bulunan bir kamu arazisi de 15 milyon TL’ye satıldı.

  En pahalı yol açıldı

  Yapımına Temmuz 2005 tarihinde başlanan Türkiye’nin en pahalı ve en uzun sürede yapılan yolu olarak tarihe geçen Amasya Çevre Yolu 16 yıl sonra açıldı. Amasya Valisi Mustafa Masatlı, 11.3 kilometrelik yolun 1 milyar 267 milyon liraya mal olduğunu açıkladı. Kilometresi 125 milyona mal olan çevre yolunun yapımı süresince 11 ulaştırma bakanı ve Amasya’da 7 vali değişti.

  İstanbul Bilişim konkordato ilan etti, 30 bin mağdur var

  Türkiye’nin online satış yapan ilk teknoloji perakendecilerinden İstanbul Bilişim, yaşadığı krizi atlatamayarak konkordato ilan etti. Yıl başından itibaren sattığı ürünleri göndermeyen ve paraları da geri ödemeyen şirket, salgın nedeniyle tedarikte sorun yaşadığını iddia ediyor. İstanbul Bilişim’in parasını verdiği halde ürününü teslim etmeyerek mağdur ettiği tüketici sayısı 30 binin üzerinde.

  SİYASET

  Kılıçdaroğlu seçildi, gözler PM’de

  Kemal Kılıçdaroğlu 37. CHP Olağan Kurultayı’nın ilk gününde tek başına girdiği seçimde 1357 delegenin 1251’inin oyunu alarak tekrar genel başkan seçildi. Diğer 3 aday adayı yeterli imzayı bulamadıkları için aday olamadı. Kurultayda bugün Parti Meclis’i seçimlerinde parti içi muhalif grupların yönetim listesini delme girişimleri ilgiyle izlenecek.

  CHP’den 5 soruna çözüm için 13 ilke

  Kılıçdaroğlu kurultayda ‘İkinci Yüzyıla Çağrı Beyannamesi’ni açıkladı. Oylamaya sunularak oy birliği ile kabul edilen beyannamede Türkiye’nin çözüm bekleyen 5 sorunu tespit ediliyor ve bunlara çözüm işin 13 ilke açıklanıyor. 5 sorun demokrasi, ekonomi, dış politika, eğitim ve toplumsal barış olarak sıralanıyor. Partinin ilk ilkesi parlamenter demokrasiye dönüş olarak belirleniyor. İlkeler arasında, son yıllarda yapılan özel otoyollar, köprüler ve şehir hastaneleri gibi kamu özel işbirliği yatırımlarının kamulaştırılması var. 

  SPOR

  Beşiktaş 3. bitirdi

  Süper Lig’in son haftasında Gençlerbirliği’ni 3-0 mağlup eden Beşiktaş, Sivasspor’un Göztepe’ye yenilmesi üzerine sezonu 3. sırada tamamladı. Bu sonuçla Beşiktaş UEFA Avrupa Ligi’ne katılmaya hak kazandı. Eğer Trabzonspor’un UEFA’dan aldığı ceza kesinleşirse Siyah Beyazlılar Şampiyonlar Ligi’ne gidebilecek.

  Fenerbahçe galibiyetle 7. bitirdi

  Fenerbahçe, Süper Lig’in son haftasında Çaykur Rizespor’u 3-1 mağlup etti ve ligi 53 puanla 7. sırada tamamladı. Çaykur Rizespor ise yenilgiye rağmen diğer maçların skoruna göre Süper Lig’de kalmayı başardı. 

  Kayserispor küme düştü

  Süper Lig’de sıralamayı yakından ilgilendiren maçta kendi sahasında Trabzonspor’a yenilen Kayserispor küme düştü. Kayserispor’u Novak ve Sörloth’un golleriyle 2-1 mağlup eden Trabzonspor ligi ikinci sırada bitirdi.

  Yeni Malatyaspor bir alt lige

  Süper Lig’in 34. haftasında evinde Gaziantep FK’ya 1-0 mağlup olan Yeni Malatyaspor TFF 1. Lig’e düştü. Süper Lig’in son haftasında deplasmanda Konyaspor’u 2-0’dan gelip 3-2 mağlup eden Alanyaspor ise ligi 5. sırada bitirdi. Bu sonucun ardından Galatasaray ise Süper Lig’i 6. sırada tamamlamış oldu. Trabzonspor’un UEFA cezası kesinleşirse, Alanyaspor UEFA Avrupa Ligi’ne gidebilecek.

  ‘İrfan Can Kahveci, Sevilla’ya transfer olabilir’

  NTV’de yayınlanan yüzde 100 Futbol programına katılan Medipol Başakşehir Kulübü Başkanı Göksel Gümüşdağ, “İrfan Can Kahveci, Sevilla’ya gidebilir. Sevilla, İrfan ile çok ilgili” ifadelerini kullandı. Gümüşdağ ayrıca “Fenerbahçe Mahmut ve İrfan’ı istedi ama hiçbirini göndermedik” dedi.

  MÜZİK

  Nisan Ak’ı orkestra yönetirken izleyin

  Bu hafta HaftalıkGazete’de Meral Tamer kadın orkestra şeflerini yazdı; Türkiye’den çıkan bir büyük yetenek olan Nisan Ak’ı uzun uzun anlattı. Bu videoda Nisan Ak’ı orkestra yönetirken izleyin, nefis müziğin de keyfine varın.

  ÇOK OKUNANLAR